Grubumuz, 1981 yılında yapı malzemeleri satışı ile başladığı ticaret serüvenini, yapı malzemeleri pazarındaki önemli birikimlerini kullanabileceği üretim sektörü ile farklı bir boyuta taşımıştır.

İlk sanayi yatırımına, XPS üretimi ile başlayan ve EPS üretimi ile devam eden grubumuz yalıtım sektöründeki hızlı gelişme ve sektörel büyüme öngörüsüyle yakaladığı istikrarlı ivmenin etkisi sonucu “MEGABOARD” markasına olan güven ve ticari teveccüh ile yalıtım sektöründe saygın Ulusal markalar arasına girmeyi başarmıştır.

Köklü sektörel tecrübe, kaliteli ve istikrarlı üretim ile profesyonel yönetim anlayışı sayesinde yakaladığı ciddi rekabet avantajını Ulusal Pazar’daki payını ilk 5 yılda %10′ ların üzerine çıkararak devam ettirmiştir.

İnşaat malzemeleri ve yalıtım sektöründe oluşan “MEGABOARD” vizyonu ile Dünyada ve Türkiye’de yalıtım sektörünün amiral malzemelerinden biri olan; yapıların ve endüstriyel sektör ekipmanlarının ısı, ses ve nem yalıtımı ile yangın güvenliği açısından son yıllarda en yaygın şekilde tercih ettiği TAŞYÜNÜ fabrikamız da yaklaşık 150 Milyon TL’lik tesis yatırım maliyetiyle kurulmuştur. Özellikle Taşyününde sektörün kısa ve uzun vadede hacimli kullanım ihtiyaçlarını dikkate alarak hem ürün yelpazemizi genişletmek hem de daha az maliyetli teknolojik yeni ürünler üretmek amacıyla mevcut Taşyünü tesisimizin kapasitesini yaklaşık 25 milyon Euro’luk yeni yatırımla iki katına çıkarmak kısa vadeli planlarımız arasındadır.

Toplamda yıllık ortalama 85 milyar dolarlık enerji tüketen, tükettiği enerjinin de % 75’ini ithal eden ülkemiz maalesef büyük oranda dışa bağımlı durumdadır.

Enerjinin üçte birinden fazlasını, bizden daha soğuk iklim kuşağında bulunan Avrupa ülkelerine göre %45 daha fazla enerji sarfiyatı olan Türkiye’deki yaklaşık 21 milyon konut ve 1 milyon harici yapının tükettiğini, daha önemlisi bu binaların henüz % 80’inde ısı yalıtımı olmadığını düşündüğümüzde; Isı yalıtım ürünleri üretimini yaparak Türkiye ekonomisinin büyümesinde ve insanların yaşam konforu şartlarının iyileştirilmesinde ne derecede önemli bir sorumluluğumuzun olduğu ortaya çıkacaktır…

2017 yılı sonu itibariyle %8,9 oranında aktif büyüme sağlayarak yıllık ekonomik hacmi 146 Milyar Dolar‘a ulaşan inşaat sektöründe Taşyünü, XPS, EPS üretim teknolojileri ve ürün kalitesi noktasındaki teknik birikimini Ulusal ve Uluslararası pazarda yalıtım malzemeleri konusundaki geniş tecrübesiyle birleştirerek sektörde küresel oyuncu olmak grubumuzun en temel hedefidir.

Bu çerçevede enerjiyi tasarruflu kullanmanın yanında üretim proseslerinde ürün kalitesini esas alan zorunlu fire ve uygunsuz ürün oranlarının da azaltılmasını hedefleyen anlayışla, hem maliyetlerimizin optimum seviyeye düşürülmesi hemde ülkemiz ekonomisine dolaylı bir katkı olduğunun bilinciyle çalışmaktayız.

42.000 m2’si kapalı, 116.000 m2’si de açık alan olmak üzere toplamda 158.000 metrekarelik alanda üretim yapan ‘Ulusal ölçekteki büyük sanayici kimliğimiz’, başta “MEGABOARD” markası ile sayısı 10’a varan diğer markalarımızın, inşaat ve yalıtım sektöründe ulaştığı saygın, güvenilir ve güçlü marka imajı sayesinde, gücümüze güç katmış bulunmaktayız…

Mevcut haliyle 40.000 ton/yıl Taşyünü, 200.000 m3/yıl XPS, 350.000 m3/yıl EPS üretimiyle ‘yalıtım ürünleri yelpazesi ve üretim kapasitesi’ anlamında Türkiye’de Yalıtım Sektörünün önemli bir oyuncusu konumuna yükselmiş durumdayız.

İnşaat malzemeleri ve yalıtım sektöründe söz sahibi olan grubumuz, ülke genelinde oluşturduğu 86 güçlü bayi ağı ile her noktaya ve her müşteriye ulaşma şansı yakalamış, ihracat yaptığı 16 ülke ile hatırı sayılır ihracat rakamlarına ulaşmıştır.

Şirketler topluluğumuzun kurucusu Sayın Hanifi YAŞAR‘ın “İnandığınız Doğrularda Israrcı Olursanız Başarıya Ulaşırsınız.” sözü Sanayi ve Ticaret hayatımızda ‘vazgeçilmez umdemiz ve referansımız’ olmuştur. Bu çerçevede “MEGABOARD”, üretim ve ticaretin kurallarında takipçi olmayı, sektörde sürekli değişim ve gelişimi, risk almayı ve profesyonelliği esas alan bir anlayışla rekabeti küresel pazarın getirdiği her konudaki etik değerlere göre kurgulayan bir iş ahlakını kendisine şiar edinmiştir.

Bu çerçevede; ürün ve hizmet kalitesini artırmaya yönelik inovatif çalışmalar yanında sosyal sorumluluk anlayışını tüm faaliyetlerinde hayata geçiren MEGABOARD kendi bünyesinde kurduğu ve kurumsallaşması için yoğun çaba sarfettiği “MEGA AKADEMİ “ ile başta Ar-Ge çalışmaları, yalıtım sektörü uygulayıcıları ve teknik personel eğitimi, malzeme tanıtımı, üniversitelerin mühendislik fakülteleri ile teknik işbirliği ve mali destek, öğrencilere dönük sektörel panel ve konferanslar, burs desteği, anlamlı günlerde ve milli bayramlarda önemli etkinliklerin koordinasyonu, temel eğitim kurumlarının desteklenmesi  vb.. Konularında da oldukça duyarlı ve kapsamlı faaliyetler içerisindedir.

28’i Mühendis, 68’i Lisans ve Önlisans mezunu olmak üzere diğer personellerle birlikte toplam 323 mesai arkadaşımızın olağanüstü azim ve gayreti, enerjisi, takım ruhu ve heyecanıyla müşterilerimizin beklentilerine uygun şekilde ürettiğimiz kaliteli ürünlerle ülkemiz ekonomisine ve sektörün gelişimine kattığımız gücün yanında; kutsal bir vazife olduğuna inanarak yüzlerce insanın istihdamına da sağladığımız katma değerin haklı gururunu yaşıyoruz…

 

Megaboard Şirketler Topluluğu adına,

Ahmet YAŞAR

Genel Müdür