Taşyünü ses yalıtımı sağlar mı?

Taşyünü; Standardı, “TS EN 13162 – Isı yalıtım mamulleri – Binalar için – Mineral yünlü (MW) fabrikasyon mamuller – Özellikler” olarak tanımlanmış standardtır.

Taş yünü, volkanik kayaçlardan tedarik edilen minerallerin çok yüksek sıcaklıklarda eritilip elyaf haline getirilmesiyle üretilir. Taş yünü, uygulandığı yapılarda ısı ve ses yalıtımı sağlar. Ayrıca yangına karşı çok dayanıklı ve su iticiliğiyle iyi bir yalıtım malzemesidir.
Taştan yün üretilmesi fikri Hawaii adalarındaki volkanik patlamalardan sonra yerli halkın yerde oluşan yünsü iplikleri keşfetmesine dayanır. Sanayi öncesi dönemde tahmini miktarlarda hammaddeyi fırınlara dökerek tamamen elle üretilen bu madde bugün gelişmiş makineler ve tesislerde profesyonel olarak üretilmektedir.

Günümüzde Taşyünü, volkanik bir kaya olan bazalt taşının 1350°C-1400°C’de ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşmaktadır. Elyaf haline getirilen bazalt, çeşitli ebatlarda preslenerek şilte, levha, boru şeklinde üretilebilmektedir. Taşyünü, uygulandığı yapılarda ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve akustik düzenleme ile birlikte yangın güvenliği de sağlamaktadır.

Taşyününün ısı iletkenlik değerinin çok düşük olması onu iyi bir ısı yalıtım malzemesi yapmaktadır. Isı iletkenlik değeri yaklaşık 0,035 – 0,040 W/mK aralığında değişmektedir. Kullanım sıcaklığı -50/+650°C aralığındadır.

Tüm bu özelliklerin yanında taş yünü uygulamaları ısı yalıtımı kadar ses yalıtımı konusunda da konfor sağlar. Ses yalıtımında da ısı yalıtımında gösterdiği başarıyı göstermekte olan taş yünü, ses yalıtımında ki başarısı sayesinde evlerin tavanlarında ve ses yalıtımına ihtiyaç olan yerlerde tercih listesinin başında gelmektedir.

Ses yalıtımı, dışarıdan ya da diğer katlardan gelen sesleri absorbe ederek, yapı içerisindeki yaşama veya çalışma konforunu artırır.

Taş yünü, ses yalıtımında oldukça tercih edilen fakat üretici firmaların üretim kalitelerinden dolayı ses yalıtımı oranı değişen bir yalıtım malzemesidir. Taş yünü ile ses yalıtımı yaptırırken sadece ürünün etiket özelliklerine bağlı kalmayarak, yeterli ürün yoğunluğu ve üretim koşulları göz önünde tutulmalıdır. Bu açıdan kaliteli Taşyünü üretiminde MegaBoard üretim tesisleri, şeffaflığı ilke edinerek benzer tüm kaygılarınızı yerinde test etmeye olanak sağlamaktadır.