Taşyünü Nedir?

Taş yünü, volkanik kayaçlardan elde edilen minerallerin çok yüksek sıcaklıklarda eritilerek elyaf haline getirilmesiyle üretilir. Taş yünü, uygulandığı yapılarda ısı ve ses, yangın yalıtımı sağlar.

Taşyünü Doğada bulunan, içerdiği mineraller ve kimyasal özellikleri açısından diğer taşlardan üstün özelliklere sahip olan volkanik kayaç-lardan elde edilmektedir. Kalitesi, dayanıklılığı ve yalıtımda kullanım alanlarının genişliğinden dolayı, çoğunlukla tercih edilen bir malze-medir.

Taş Yünü Nasıl Üretilir?

Taştan yün üretilmesi fikri Hawaii adalarındaki volkanik patlamalar-dan sonra yerli halkın yerde oluşan yünsü iplikleri keşfetmesine da-yanır. Sanayi öncesi dönemde tahmini miktarlarda ham maddeyi fırınlara dökerek tamamen elle üretilen bu madde bugün gelişmiş makineler ve tesislerde profesyonel olarak üretilmektedir.

Günümüzde Taşyünü, volkanik bir kaya olan bazalt taşının 1350°C-1400°C’de ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşmaktadır. Elyaf haline getirilen bazalt, çeşitli ebatlarda preslenerek şilte, levha, boru şeklinde üretilebilmektedir. Taş yünü, uygulandığı yapılarda ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve akustik düzenleme ile birlikte yangın güvenliği de sağlamaktadır.

Taş yününün ısı iletkenlik değerinin çok düşük olması onu iyi bir ısı yalıtım malzemesi yapmaktadır. Isı iletkenlik değeri yaklaşık 0,035 – 0,040 W/mK aralığında değişmektedir. Kullanım sıcaklığı -50/+650°C aralığındadır.

Tüm bu özelliklerin yanında taş yünü uygulamaları ısı yalıtımı kadar ses yalıtımı konusunda da konfor sağlar. Dışardan ya da diğer katlar-dan gelen sesleri absorbe ederek, yapı içerisindeki yaşama veya çalışma konforunu artırır.

 

Genel Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Hammaddesi doğadan gelen taş olan taşyünü, doğal olarak sağlam ve dayanıklıdır. Taş yünleri fiziksel yapısı sayesinde şeklini ve sertliği-ni muhafaza eder; sıcaklık ve nem değişikliklerinden etkilenmez ve boyutsal kararlılık gösterir. Uzun yıllar boyunca performansında bir değişiklik olmaz ve yalıtım işlevini yerine getirir.
Taşyünü ısıl performans konusunda başarılı bir üründür. Sıcak iklim-lerde ısıyı dışarıda ve soğuk bölgelerde ise içeride tutan ısıl özellikleri, taş yününün fiziksel yapısı içerisinde hapsolmuş olan küçük hava keseciklerinden gelir.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Isı Yalıtımı: Taş yünü ısı iletkenlik beyan değeri (10 0c) 0,035 ≤ λ ≤ 0,040 W/mK değerinden düşük olduğu için, %90′ a kadar ısı yalıtımı sağlar.

Yangın Yalıtımı: Taşyünü, kullanım sıcaklığı -50/+750°C aralığındadır. TS EN 13501-1’e göre “yanmaz malzemeler olan A1 sınıfındandır.

Ses Yalıtımı: Sesi en iyi absorbe eden yalıtım malzemelerinden biri olan taş yünü, özellikle akustik düzenlemelerde kullanılır. EN ISO standartlarına göre %40-90 değerleri arasında ses yalıtımı sağlar.

Rutubet ve Nem Yalıtımı: Taş yünü korozyon ve paslanma yapmadı-ğı için, uzun yıllar dayanıklıdır, çürümez, küflenmez veya bozulmaz. Su buharı difüzyon direnci hava ile aynı değer olan µ=1’dir.